
Automatic Cashew Kaju Nut Processing Machinery - Advantage: Reduces Manual Labor
Price: 200000.00 INR / Unit
(200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Length | 4000 mm Millimeter (mm) |
| Weight | 1800 kg Kilograms (kg) |
| Condition | New |
| Power | 7.5 kW Watt (w) |
| Service Period | 12 Months |
| Lead Time | 25 Days |
| Usage | Cashew Nut/Kaju Nut Industrial Processing |
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Capacity | 500 kg/hr Kg |
| Voltage | 415 V Volt (v) |
| Advantage | Reduces manual labor, increases production capacity, ensures uniform quality. |
| Function | Fully automatic processing of cashew nuts including shelling, peeling, grading, and packing. |
| Feature | High Efficiency, Low Maintenance, Robust Design, User-friendly Interface, Continuous Operation |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 2500 mm Millimeter (mm) |
| Dimension (L*W*H) | 4000 mm x 1500 mm x 2500 mm Millimeter (mm) |
| Rated Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Product Type | Automatic |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20 - 25 Days |
| Unit Type | Unit/Units |
| Brand Name | PARIVARTAN KAJU HOUSE |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cashew Processing Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
cashew nut cutting machine in Surat
Report incorrect details








































