
Abb Motor By Perfect Engineering Corporation
Price: 800.00 INR / Piece
(800.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Working Temperature | -20C to +50C |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Speed | 1440 RPM |
| Noise Level | <75 dB |
| Theory | Other, Asynchronous Motor |
| Features | Energy Efficient, Low Maintenance, High Starting Torque |
| Voltage | 415 V |
| Control System | Direct On Line (DOL), Star-Delta |
| Material | Cast Iron |
| Structure | Other, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Power | Other, 7.5 HP (5.5 kW) |
| Product Type | ABB Motor |
| Standard | IE2/EFF2 |
| Fuel Type | Other, Electric |
| Usage | Air Pump |
| Application | Other, Pumps, Compressors, Fans, Conveyors |
| Seals Type | IP55 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | PERFECT ENGINEERING CORPORATION |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Price | 800.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
"We are pleased to introduce ourselves as A company which is a professionally managed marketing company which was formed to offer a host of Industrial products under one roof. The aim of our company has been to provide our customers with a one-stop solution by offering an ever-increasing range of products, carefully selected with due considerations to all factors such as quality, product range prices. We strive to attend to all the industrial requirements in the shortest time frame and at the best prices."
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AKDPM0878K1ZU
Certification
9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AKDPM0878K1ZU
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Moinuddin
Members since
6 Years
Address
1505, Near Valmiki Mandir, G.B. Road, Delhi, Delhi, 110006, India
abb dc motor in Delhi
Report incorrect details






























