


Abb Input Unit Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Components | Integrated Circuit, Terminal Blocks |
| Rated Current | 10A max |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Way | 8 Channel |
| Thickness | 58 mm |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Current Rating | 0.5A Per Channel |
| Features | Short Circuit Protection, LED Input indication |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Protection Class | Class II |
| Panel Type | Modular DIN Rail Mounted |
| Product Type | Other, Input Unit Module |
| Material | Other, Plastic, Electronic Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5A per channel |
| Dimension (L*W*H) | 120mm x 100mm x 58mm |
| Application | Industrial Automation, Control Panels |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indication |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details



























