


Abb Input Unit Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Cabinet Material | Plastic enclosure |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Current Rating | 10 mA |
| Features | Modular design, status LEDs, easy installation |
| Rated Insulation Voltage | 500 V |
| Protection Class | Class II |
| Control System | PLC |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Rated Current | 10 mA per channel |
| Connectivity Type | Screw terminal |
| Components | Input terminals, connection terminal blocks, indicator LEDs |
| Cooling System | Natural convection |
| Thickness | Compact profile (approx. 70 mm) |
| Way | Multi-channel |
| Base Material | Other, Plastic |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Product Type | Other, Input Unit Module |
| Material | Other, High grade industrial plastic and metal components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Other, Gray |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 90 x 70 x 70 mm |
| Application | Industrial automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details




























