


Abb Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Rated Operation Voltage | 250V |
| Panel Type | Modular Panel |
| Protection Class | Class II |
| Connectivity Type | Standard Terminal |
| Rated Insulation Voltage | 500V |
| Control System | Manual |
| Operating Voltage | 220-250V AC |
| Base Material | Other, FR Grade Thermoplastic |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Components | Module Body and Frame |
| Rated Current | 10A |
| Cabinet Material | Polycarbonate |
| Features | Flame Retardant, UV Stabilized, Easy Installation |
| Current Rating | 10A |
| Thickness | 8 mm |
| Way | 1 Way |
| Product Type | Other, Electrical Switch Module |
| Material | Other, High-grade Polycarbonate |
| Surface Finish | Other, Glossy Smooth |
| Standard | IEC 60669 |
| Surface Color | Other, Pure White |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Frequency (MHz) | 50-60 |
| Maximum Output Current | 10A |
| Dimension (L*W*H) | 86 x 86 x 8 mm |
| Application | Domestic, Commercial Buildings |
| IP Rating | Other, IP20 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details


























