





Abb Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Protection Class | Class II |
| Rated Current | 16A |
| Rated Insulation Voltage | 630V |
| Operating Voltage | 220-250V AC |
| Features | Flame Retardant, Shock Proof, Modular Design |
| Rated Operation Voltage | 250V AC |
| Thickness | 7 mm |
| Base Material | Other, Flame Retardant Polycarbonate |
| Way | 1 Way / 2 Way |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Components | Contact Block, Actuator |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Control System | Manual |
| Current Rating | 16A |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Cabinet Material | Polycarbonate |
| Panel Type | Modular |
| Product Type | Other, Switch Module |
| Material | Other, Polycarbonate |
| Surface Finish | Other, Glossy |
| Standard | IEC 60669 |
| Surface Color | White |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 16A |
| Dimension (L*W*H) | 23 x 53 x 7 mm |
| Application | Residential & Commercial Electrical Installations |
| IP Rating | Other, IP20 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details




























