
Variable Interrupter
Price: 1500.00 INR / Piece
(1500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
200
In Stock
Product Specifications
| Temperature Range | -10AdegC to +50AdegC |
| Power Source | Manual |
| Core Components | Sliding Contact, Resistive Coil, Rotary Knob |
| Measurement Range | 0-2A |
| Capacity | 2 Ampere |
| Feature | Smooth Adjustment, Durable Construction |
| Automation Grade | Manual |
| Model No | VRI-25 |
| Voltage | 250V Max |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Accuracy | A+-2% |
| Equipment Materials | Bakelite and Metal |
| Type | Rotary Variable Interrupter |
| Usage | Laboratory, Electrical Testing |
| Display Type | Analog |
| Dimension (L*W*H) | 150 mm x 70 mm x 90 mm |
| Weight | Approx 400 grams |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Standard |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001-2015 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 200 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Mop | 200 |
| Price | 1500.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 1000 |
| Product Unit | 200 Piece/Pieces |
| Brand Name | DDRI |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 200 |
| Minimum Ordered Packs | 200 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Mfg & Exporter of Laboratory and Research Equipments : Engineering, Polytechnic, Pharmacy, biotech, School, Dental & Medical Colleges
Business Type
Exporter, Importer, Service Provider, Distributor
Employee Count
20
Establishment
2006
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06BBQPS9049P2ZF
Payment Mode
Others
Certification
Ex ISO : 9001:2015 Co.
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06BBQPS9049P2ZF
Ambala Cantt, Haryana
Managing Director
Mr Dhoom Singh Chauhan
Members since
13 Years
Address
982-B, Housing Board Colony, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
laboratory equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details








































