






Variable Induction Coil 1.7 H - Dimensions: 275 X 150 X 30 Mm, Inductance: 0.2 To 1.7 H, Weight: 6 Kg | Equipped With 2 Carrying Handles, Ladder Graduated In Cm And Henry
Price: 500.00 INR / Piece
(500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage | General lab equipments |
| Measurement Range | 0aEUR"1.7 Henry |
| Accuracy | A+-5% |
| Temperature Range | -10AdegC to 50AdegC |
| Frequency | Up to 50 Hz |
| Core Components | Adjustable coil, Iron core, Terminal connectors |
| Product Type | Variable Induction Coil 1.7 H |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 1.7 Henry |
| Voltage | Max 250 V |
| Power Source | External electrical circuit |
| Model No | VIC-1.7H |
| Feature | Manually adjustable inductance |
| Application | General lab equipments |
| Equipment Materials | Enamelled copper wire, Iron core, Bakelite base |
| Type | Variable Induction Coil |
| Display Type | Analog |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 120 mm x 70 mm x 60 mm |
| Weight | Approx. 500 grams |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Brand Name | Teknik |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
VARIABLE INDUCTION COIL 1.7 H
Equipped with 2 carrying handles
Ladder graduated in cm and Henry on both sides allowing reading in both directions
The position of the soft iron core sliding in the coil by means of a worm is indicated by a red index.
Inductance: variable from 0.2 to 1.7 H, - R = 18 Ohms, - Imax = 2 A, - Umax: 30 VAC and 60 VDC,
Dimensions: 275 x 150 x 30 mm,
Weight: 6 kg.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Members since
14 Years
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
science laboratory equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details











































