
Variable Auto Transformer - Low Voltage: 20-500 V Ac Volt (V)
Price: 10000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Capacity | Depends on model (from 2A to 100A) |
| Cooling Type | Air cooled |
| Coil Material | Other , Copper |
| Operating Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Dimension (L*W*H) | Varies with capacity (typical range: 260*320*390 mm) |
| Rated Voltage | 20-500 V AC Volt (V) |
| Voltage Booster Type | Other, Manual adjustment |
| Low Voltage | 20-500 V AC Volt (V) |
| Load Loss | Low, typically < 2% |
| Standard | IS: 5142 / IEC 61558 |
| Product Type | Other, Variable Auto Transformer |
| Material | Copper wound, steel enclosure |
| Output | Up to 1 MVA |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Efficiency | 95-98% |
| Phase | Other, Single or Three Phase |
| Usage | Voltage regulation, laboratory testing, industrial control |
| Coil Structure | Toroidal |
| Coil Number | Other, Single |
| Power Scope | Up to 1 MVA |
| Weight | Depends on capacity (typically 12 kg to 75 kg) |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAACG6863C1ZV
Certification
ISO 9001:2008, ISO 2001:2000 & ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACG6863C1ZV
Vadodara, Gujarat
Director
Mr. Viral Kothari
Members since
13 Years
Address
BLOCK NO. 565, LATIPURA SIM, LATIPURA, PADRA, Vadodara, Gujarat, 390010, India
variable auto transformer in Vadodara
Report incorrect details

































