
Vanillin Butyl Ether - Liquid Form, 99% Purity, Melting Point 94.67â°c, Odor: Weak, Vanillic | Ideal Flavoring Agent For Ice Cream And Cosmetics
Price: 5152.00 INR / Kilograms
(5152.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
5152.00 INR / Kilograms
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Ph Level | Neutral |
| Physical Form | Liquid |
| Storage | Other, Store in a cool, dry and ventilated place, protected from light |
| Product Type | Aroma Chemical |
| Solubility | Soluble in ethanol, slightly soluble in water |
| Ingredients | Vanillin Butyl Ether |
| Taste | Other, Characteristic vanilla-like |
| Melting Point | Not applicable (liquid at room temperature) |
| Smell | Other, Vanilla-like |
| Purity | >=98% |
| Refractive Rate | 1.513 - 1.518 (20AdegC) |
| EINECS No | 280-038-6 |
| Density | 1.05 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| HS Code | 29124100 |
| Structural Formula | OC(C6H3(CHO)(OCH3))C4H9 |
| Molecular Weight | 208.25 g/mol |
| Appearance | Colorless to pale yellow clear liquid |
| Shape | other, Liquid |
| Grade | Food Grade |
| Properties | Colorless to pale yellow, aromatic vanilla-like odor, excellent stability, low volatility |
| CAS No | 82654-98-6 |
| Application | Other, Food additive, flavor and fragrance, cosmetics, pharmaceuticals |
| Shelf Life | 24 months |
| Molecular Formula | C12H16O3 |
| Usage | Used as flavoring agent and aroma chemical in various industries |
| Poisonous | NO |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 300 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 595.00 cm |
| Price | 5152.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 50 Kilograms/Kilograms |
| Currency | INR |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 5005 |
| MRP | 5152.00 INR |
| Shipping Type | free |
| Brand Name | Sihauli |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 350.00 cm |
| Pkg Box Length | 335.00 cm |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Packaging Size5 Litre
Packaging TypeDrum
Usage/ApplicationIce Cream
FlavorVanilla
FormLiquid
OdorWeak, vanillic, acidic
Melting Point94.67 DegreeC
Molecular Weight210.27 grams per mole
Chemical FormulaC12H18O3
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABICS7764B1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABICS7764B1Z3
Virar, Maharashtra
CEO
Mr. Manoj Kumar
Members since
2 Years
Address
B 003, Bachraj Residency, Near Siddhivinayak Mandir, Global City, Virar West, Virar, Maharashtra, 401303, India
Report incorrect details
























