
Ess Vee Vacuum Cleaner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Industrial Vacuum |
| Dominant Color | Green |
| Power | 1000W-2000W |
| Capacity | 50-100L |
| Filtration | HEPA |
| Material | Steel/Plastic |
| Dimensions | 1000x500x500mm |
| Weight | 50-100kg |
| Usage | Industrial air purification; removes dust, debris and other particles from industrial environments to ensure safe, clean air conditions for workers and equipment. |
| Noise Level | 70-80dB |
| Features | High efficiency, Clean air, Industrial use, Durable design, Easy operation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ess Vee Sales has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from Ess Vee Sales at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chandigarh, Chandigarh
Proprietor
Mr. Sanjay Sharma
Address
Building Number Sco-102, Basement, Sector- 47-C, Near Gurudawra, Chandigarh, Chandigarh, 160002, India
industrial vacuum cleaners in Chandigarh
Report incorrect details


































