
Fein Vacuum Cleaner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Orange |
| Power | 1200W |
| Capacity | 15L |
| Hose Length | 4m |
| Weight | 10kg |
| Usage | Industrial cleaning and dust extraction for power tools |
| Filter Type | HEPA |
| Features | Wet/Dry, Dust Removal, Quiet Operation, Automatic On/Off, Soft Start, Long Cable |
Product Overview
Key Features
Dust extractors from the FEIN Dustex range are the ideal solution for minimising dust when working with power tools in industrial settings, in the workshop, or for assembly jobs. The convenient automatic on/off function switches these professional and exceptionally quiet wet/dry dust extractors on and off via the switch on the connected power tool. FEIN Dustex dust extractors also feature a soft start function which reduces the start-up current to avoid unnecessarily tripping lower rated
fuses. The dust extractors are supplied with an extra-long power cable and a suction hose, giving the user maximum range and flexibility.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, FEIN POWER TOOLS INDIA PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from FEIN POWER TOOLS INDIA PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
GST NO
33AABCF3576A1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AABCF3576A1Z4
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr. Ameer Ahamed Munaff
Address
S. F. No. 767/2B-1, Mayiladum Parai Coimbatore, Coimbatore, Tamil Nadu, 641201, India
industrial vacuum cleaners in Coimbatore
Report incorrect details








































