
Vacuum Blower - Aluminum, 500x400x300 Mm | 1.5 Kw Power, 1000 Cfm Airflow, 20 Inhg Vacuum, 50 Kg Weight, Ideal For Industrial Material Handling
Price Trend: 5000.00 - 40000.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
As Per The Requirement
In Stock
Product Specifications
| Power | 1.5 kW |
| Airflow | 1000 CFM |
| Vacuum | 20 inHg |
| Material | Aluminum |
| Weight | 50 kg |
| Dimensions | 500x400x300 mm |
| Usage | Industrial material handling, pneumatic systems, vacuum packaging. |
| Features | High Flow, Quiet Operation, Durable Design, Easy Installation, Compact Size, Reliable Performance |
| Supply Ability | As Per The Requirement Per Day |
| Delivery Time | As Per The Requirement Months |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ACIPD7735K1ZB
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ACIPD7735K1ZB
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr Nitin
Members since
16 Years
Address
Gat No. 1323/1, Morewasti, Sane Chowk, Akurdi-Chikhali Road, Near Thermax Chowk, Pune, Maharashtra, 412114, India
turbine blower in Pune
Report incorrect details










































