
Upvc Rigid Pipe
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Nominal Size | 75-160 mm |
| Length | 6m |
| Color | White |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Usage | Plumbing and drainage systems, irrigation |
| Standards | IS 4985 |
| Features | Rigid structure, Durable material, Easy installation, Versatile usage, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:
Type : Rigid
Nominal Size : 75 mm, 90 mm , 110 mm, 140 mm, 160 mm
Length of one pipe6m
Material : UPVC
Color : White
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PATIALA POLYMERS PVT LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from PATIALA POLYMERS PVT LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2002
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Patiala, Punjab
DIRECTOR
Mr. Rattan Bhardwaj
Address
B-23, FOCAL POINT, Patiala, Punjab, 147001, India
rigid pipes in Patiala
Report incorrect details







































