
Upvc Reducer Brass
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC, Brass |
| Color | White |
| Sizes | 3/4"*1/2", 1"*1/2", 1"*3/4" |
| Thread Type | Male |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 60°C |
| Usage | Connects pipes of different diameters in plumbing systems |
| Features | Durable, Economical, Reliable, Easy Install, Pipe fitting |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Goldenbird International has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from Goldenbird International at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2016
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
CEO
Mr. Kathiriya Bhaumik
Address
Plot No.C-4,501,krishna township,near sudama chowk, mota varachha. Surat, Gujarat, 394101, India
pipe reducer in Surat
Report incorrect details









































