
Upvc Pipes - Top Quality Material, Latest Technology - Ideal For Electrical Installation, Bis Standards Compliant
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Diameter | 20-50mm |
| Length | 2-6m |
| Standard | BIS |
| Pressure Rating | 10-25 bar |
| Usage | Electrical installations; Conduit piping |
| Features | Durable, Reliable, Affordable, Electrical, BIS Standard |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Basant Tubes has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Basant Tubes at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Producer
Employee Count
26
Establishment
1996
Working Days
Monday To Saturday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Kuldeep Kohli
Address
Plot No M-26, Dsiidc, Bawana Indst. Area, Delhi, Delhi, 110039, India
Report incorrect details

































