
Upvc Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Diameter | 20-150mm |
| Pressure Rating | 10-25 bar |
| Length | 6m |
| Color | Off-white |
| Standards | IS 4985 |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation systems |
| Features | Durable, Lightweight, Corrosion-resistant, Easy installation, Long lifespan, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Ram Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Shree Ram Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
P
Mr. Ketanbhai Akvaliya
Address
1-Jk Industrial, Survey No-150, Plot No-150, Plot No-2, Lothda Area, Kothariya Main Road, Rajkot, Gujarat, India
Report incorrect details































