
Upvc Pipes - Is: 4985-2000 Compliant, Low Pressure Features For Agriculture, Sanitation, Bore Wells And Electrical Ducts
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Diameter | 20-150mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Standard | IS: 4985-2000 |
| Length | 6m |
| Color | Off-white |
| Usage | Agriculture, sanitation, borewells, electrical conduits |
| Features | Durable pipes, Versatile use, Low pressure, Cost effective, Easy install |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Maharaja Plastics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Maharaja Plastics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2002
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr. Tarun Patel
Address
Plot No- 4, GIDC Industrial Estate, Padhadri, Rajkot, Gujarat, 362001, India
Report incorrect details








































