
Upvc Pipe Coupler By Akg Extrusions Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | uPVC |
| Color | Green |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-45°C |
| Standards | IS 4985 |
| Usage | Connecting uPVC pipes in plumbing and irrigation systems |
| Features | Easy Installation, Secure Joints, Durable Material, Leak-Proof, Cost-Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AKG Extrusions Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from AKG Extrusions Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
150
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAGCA8286M1ZX
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAGCA8286M1ZX
Greater Noida, Uttar Pradesh
Business Development Manager-GM-Marketing
Mr. Sijomon John
Address
Plot No. 34A/2, Udyog Vihar, Ecotech II, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201305, India
reducing coupler in Greater Noida
Report incorrect details
































