
Upvc Pipe Coupler - Compact Design, High Tensile Strength & Robust Durability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-45°C |
| Standards | IS 4985 |
| Usage | Joining UPVC pipes for water and drainage systems |
| Features | Secure Joint, Easy Installation, Durable, Reliable, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hi Tech Tubes Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Hi Tech Tubes Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AEGPR8316G1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AEGPR8316G1ZG
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr. Rajesh K
Address
No-11/189, Near Vijaya Park Hotel, 100 Feet Road Jawarlal Nehru, Arumbakkam, Chennai, Tamil Nadu, 600106 , India
pvc coupler in Chennai
Report incorrect details


































