
Upvc Pipe Coupler - Durable And Versatile | Effective Usage In Building Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 60°C |
| Standards Compliance | IS 4985 |
| Usage | Joins UPVC pipes for plumbing and drainage systems in buildings and construction. |
| Features | Easy Install, Durable, Leakproof, Reliable, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kailash Shaw & Co. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Kailash Shaw & Co. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2005
GST NO
19ALUPS4542G1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ALUPS4542G1ZG
Howrah, West Bengal
Proprietor
Mr. Kailash Shaw
Address
40/63, Jai Bibi Road, Ghusuri, Howrah, West Bengal, 711107, India
pvc coupler in Howrah
Report incorrect details





































