
Upvc Pipe Coupler - Customizable Sizes And Weights | Quality Tested, Versatile Shapes, Ideal For Instrumentation And Control Systems
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-60°C |
| Usage | Joining UPVC pipes in plumbing and drainage systems |
| Standards | IS 4985 |
| Features | Easy Installation, Durable, Leakproof, Corrosion Resistant, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R.K. Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from R.K. Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Bhavesh Depani
Address
Plot No - 1095/6/7 - A, Near rajendra cold storage, Kishan gate GIDC, Metoda, Rajkot, Gujarat, 360021, India
pvc coupler in Rajkot
Report incorrect details






































