
Upvc Openable Casement Window
Price: 650.00 INR / Foot
(650.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
300
In Stock
Product Specifications
| Function | Ventilation, Daylight, Weather Protection |
| Anti Corrosion | Yes, corrosion-proof |
| Glass Type | Tempered/Insulated/Single or Double Glazed |
| Usage & Applications | Living Rooms, Bedrooms, Offices, Commercial Spaces |
| Capacity | Standard size up to 2m x 1.5m per shutter |
| Surface Finish | UV Resistant Coated |
| Color | White, can be customized |
| Operation Type | Manual Hinged |
| Coating Type | UV/Weather Resistant Coating |
| Load Capacity | Withstands wind load up to 1500 Pa |
| Security Features | Enhanced Security Lock with Internal Reinforcement |
| Tensile Strength | ~40 MPa (PVC material) |
| Finish Type | Smooth Glossy Finish |
| Weather Resistance | Yes |
| Operating Temperature | -20AdegC to 70AdegC |
| Glass Thickness | 5mm to 24mm |
| Standard | Conforms to IS 875, EN 12608 |
| Product Type | Other, UPVC Openable Casement Window |
| Material | Other, UPVC (Unplasticized Polyvinyl Chloride) |
| Screen Netting Material | Other, Fiber mesh (optional) |
| Size | Customized as per requirement |
| Weight | Depends on dimensions; typically ranges from 20-35 kg/sqm |
| Application | Residential and Commercial Buildings |
| Product Model | Standard UPVC Casement Model |
| Mounting Type | Recessed or Projected |
| Design Type | Modern/Contemporary |
| Window Type | Other, Openable Casement Window |
| Installation Type | Other, Wall Mounted/In-built |
| Locking Type | Multi-point Locking System |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Stock Quantity | 1500 |
| Brand Name | ULTRA IN - EX |
| Product Unit | 300 Foot/Feet |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Foot/Feet |
| Currency | INR |
| Price | 650.00 INR (Approx.) |
| Mop | 300 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Moq | 300 |
| Color | White, can be customized |
| Minimum Ordered Packs | 300 |
| Minimum Order Quantity | 300 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AYVPP0229M1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AYVPP0229M1ZQ
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Kiran Pawar
Members since
2 Years
Address
Office No. 25, 1st Floor, 23 Bhupat Bhavan, Vaju Kotak Marg, Fort, Mumbai, Maharashtra, 400001, India
casement windows in Mumbai
Report incorrect details








































