
Upvc Hinged Door
Price: 470 INR / Square Feet
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Square Feet
In Stock
Product Specifications
| Weather Resistance | Yes |
| Security Features | Anti-theft locking, Reinforced frames |
| Width | 800 mm - 1200 mm |
| Finish Type | Glossy/Matte/Texture |
| Load Capacity | Up to 80 kg (with hardware) |
| Operating Temperature | -30C to +70C |
| Usage & Applications | Main door, Patio, Balcony, Internal Partitions |
| Tensile Strength | 40 MPa |
| Capacity | Standard Residential/Commercial Use |
| Function | Entry/Exit Door, Room Partition |
| Standard | Conforms to IS/European standards |
| Operation Type | Manual |
| Mesh Type | Optional mosquito mesh |
| Coating Type | UV Resistant Coating |
| Glass Thickness | 5 mm - 12 mm |
| Anti Corrosion | Yes, UPVC & Hardware are rustproof |
| Surface Finish | Smooth |
| Height | 2100 mm - 2400 mm |
| Thickness | 60 mm |
| Glass Type | Tempered/Insulated/Single/Double Glazed Glass |
| Product Type | Other, UPVC Hinged Door |
| Material | Other, UPVC (Unplasticized Polyvinyl Chloride) |
| Screen Netting Material | Other, Fiberglass or Stainless Steel (optional) |
| Size | Customizable |
| Weight | Approx. 18-30 kg per door |
| Color | White, Brown, Custom Colors Available |
| Application | Residential, Commercial, Institutional |
| Product Model | Standard Hinged UPVC Door |
| Design Type | Modern/Classic/Custom Design |
| Window Type | Other, Single/Double leaf Hinged |
| Mounting Type | Wall/Floor Mounted Hinges |
| Installation Type | Other, Hinged, Side hung |
| Locking Type | Multi-point Lock or Standard Cylindrical Lock |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AISPC0325J1Z9
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AISPC0325J1Z9
Lucknow, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Pritam Singh
Address
BNo 633/1/11, FAIZABAD ROAD, CHINHAT, Lucknow, Uttar Pradesh, 226028, India
Report incorrect details
































