
Upvc Hinged Door
Price: 390 INR / Square Feet
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Square Feet
In Stock
Product Specifications
| Glass Type | Single or Double Glazed Glass |
| Load Capacity | Up to 80 kg per door panel |
| Glass Thickness | 5 mm - 24 mm |
| Operating Temperature | -30C to 70C |
| Function | Entry Door, Partition |
| Height | 2100 mm - 2400 mm |
| Anti Corrosion | Yes; Corrosion Resistant UPVC Profile |
| Standard | Conforms to European/ISI Standards |
| Thickness | 2.5 mm - 3 mm |
| Mesh Type | No Mesh or Optional Mesh |
| Width | 700 mm - 1200 mm |
| Operation Type | Manual Hinged |
| Coating Type | UV Resistant Coating |
| Capacity | Single or Double Panel Door |
| Usage & Applications | Balcony, Main Entrance, Room Partition |
| Tensile Strength | 3500 N |
| Weather Resistance | Yes |
| Surface Finish | Smooth or Wood Grain Finish |
| Finish Type | Matte, Glossy, Wood Finish (Optional) |
| Security Features | Reinforced Steel Core, Secure Locks |
| Product Type | Other, UPVC Hinged Door |
| Material | Other, Unplasticized Polyvinyl Chloride (UPVC) |
| Screen Netting Material | Other, Optional: SS Mesh or Nylon Mesh |
| Size | Customized as per requirements |
| Weight | 25 kg - 40 kg (Depending on size and glass) |
| Color | White, Brown, Customized Colors |
| Application | Residential, Commercial, Offices |
| Product Model | UPVC Hinged Door |
| Window Type | Other, Hinged Door |
| Design Type | Classic/Modern/Custom Design |
| Mounting Type | Wall or Frame Mount |
| Installation Type | Other, Frame Mounted |
| Locking Type | Multi-Point Locking System |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AISPC0325J1Z9
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AISPC0325J1Z9
Lucknow, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Pritam Singh
Members since
1 Years
Address
B No 633/1/11, FAIZABAD ROAD, CHINHAT, Lucknow, Uttar Pradesh, 226028, India
Report incorrect details





























