
Silver Upvc Heavy Window Roller
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Set
Brand Name :
Nine Bearing
In Stock
Product Specifications
| Function | Smooth Sliding of UPVC Windows |
| Load Capacity | Up to 40 kg |
| Weather Resistance | Yes |
| Surface Finish | Smooth Coated |
| Operating Temperature | -20C to 80C |
| Width | Standard |
| Height | Standard |
| Anti Corrosion | Yes |
| Standard | As per industry norms |
| Tensile Strength | High |
| Thickness | 5 mm |
| Coating Type | Anti-rust Coating |
| Usage & Applications | Residential and Commercial UPVC Windows |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | Single Roller Support |
| Finish Type | Polished |
| Product Type | Other, Window Bearing Roller |
| Material | Stainless Steel |
| Size | " to 24" |
| Weight | 100-190 Grams (g) |
| Color | Silver |
| Application | Sliding UPVC Window Roller |
| Window Type | Sliding Window |
| Product Model | UPVC Heavy Window Roller |
| Design Type | Heavy Duty Roller |
| Mounting Type | Bottom Mount |
| Installation Type | Other, Screw Mount |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
50
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAFCN2572A1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAFCN2572A1ZR
Thane, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Pratik Shah
Members since
11 Years
Address
Mumbai Showroom : Vaze Building, Thane, Maharashtra, 421204, India
Report incorrect details




































