
Silver Upvc Door Window Roller
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Set
In Stock
Product Specifications
| Tensile Strength | High, sufficient for window/door use |
| Load Capacity | Up to 40 kg (per roller) |
| Operation Type | Sliding |
| Glass Thickness | Compatible with standard UPVC sash glass |
| Operating Temperature | -20C to 60C |
| Width | Fits standard UPVC sash profiles |
| Capacity | Supports up to 40 kg per roller |
| Standard | Compatible with Indian/International UPVC standards |
| Coating Type | Anti-rust coated bearing |
| Usage & Applications | Residential and commercial UPVC door and window systems |
| Weather Resistance | Yes |
| Height | Compact profile |
| Thickness | Standard |
| Surface Finish | Smooth |
| Finish Type | Polished wheel, molded body |
| Function | Enables smooth and easy sliding movement |
| Anti Corrosion | Yes, stainless steel components |
| Security Features | Does not affect locking mechanism |
| Product Type | Other, UPVC door and window roller |
| Material | Stainless Steel |
| Size | " to 24" |
| Weight | 110-230 Grams (g) |
| Color | Silver |
| Application | For UPVC sliding windows & doors |
| Design Type | Double ball bearing, single/double wheel |
| Window Type | Other, Sliding window/door system |
| Product Model | UPVC-ROLLER-35MM |
| Mounting Type | Clip-on and screw mountable |
| Installation Type | Other, Pre-fitted or retrofitted to UPVC sash |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
50
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAFCN2572A1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAFCN2572A1ZR
Thane, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Pratik Shah
Members since
11 Years
Address
Mumbai Showroom : Vaze Building, Thane, Maharashtra, 421204, India
Report incorrect details




































