
Upvc Double Head Welding Machine - Steel & Aluminum, 1500x800x1000mm, 220v | Designed For Joining Upvc Profiles In Window & Door Manufacturing
Price: 9.500000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Kaban
In Stock
Product Specifications
| Welding Type | UPVC |
| Heads | Double |
| Power | 220V |
| Dimensions | 1500x800x1000mm |
| Weight | 200kg |
| Material | Steel, Aluminum |
| Usage | Joining UPVC profiles for window and door manufacturing |
| Features | Double Head, Efficient Welding, UPVC Joining, Precise Control, Durable Build, Increased Output |
| Product Type | UPVC Double Head Welding Machine |
| Capacity | 2 Heads / Simultaneous Welding |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Processing Type | UPVC Window & Door Profile Welding |
| Voltage | 220V/380V, 50/60Hz |
| Dimension (L*W*H) | 4500mm x 1000mm x 1700mm |
| Color | Blue & Silver |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30-40 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
We Glasswin Engineering work in the Field of Capital Equipment Sales and Service support for India market. With our international suppliers we supply the right products suiting to customer needs, we represent the top foreign companies to market their products in India.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAPFG5596A1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAPFG5596A1Z4
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Sachin Kadave
Members since
7 Years
Address
Plot No F2 - 112, Telco Road, near Wonder Car Service Station, F-2 Block , Bhosari MIDC, Pimpri-Chinchwad, Pune, Maharashtra, 411018, India
upvc window making machine in Pune
Report incorrect details








































