
Upvc Brass Threaded Joints
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC, Brass |
| Thread Type | BSP |
| Size Range | 15-50 mm |
| Color | Off-white |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 20-40°C |
| Usage | Connecting UPVC pipes to brass fittings in plumbing or irrigation systems |
| Features | Durable, Reliable, Corrosion-resistant, Easy Installation, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bhumi Enterprise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Bhumi Enterprise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Rasik
Address
No. 1, Gokul Nagar, Behind Gokul Dham, Rajkot, Gujarat, 360004, India
threaded joints in Rajkot
Report incorrect details




































