
Clariion Series Tx 0310 - True On Line Double Conversion Ups, 3-10 Kva Ratings, Isolation Transformer, High Frequency Efficiency, Short Circuit And Overload Protection
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Input Voltage | 220/230V |
| Input Power Factor | 0.82 |
| Voltage Range | +/-25% |
| Frequency Range | 46-54Hz |
| Output Voltage | 220V |
| Inverter Efficiency | 89% |
| Overload Capacity | 110% |
| Usage | Small networks, labs, medical equipment, process control |
| Features | Online UPS, High efficiency, Overload protection, Isolation transformer, Long battery life |
Product Overview
Key Features
Clariion Series TX 0310
Clariion Series TX 0310 is one of the oldest and reliable series of Online UPS systems. It protects from overloading and short circuit problems as well and it is highly efficient too.
- True On Line Double Conversion ON Line UPS
- with Isolation transformer.
- Ratings 3, 4, 5, 7.5 and 10 KVA
- 1Ph Input / 1 Ph Output
- Battery: 16 Nos. 12V
Applications:
- Small Networks
- Pathological Labs
- Medical Equipments
- Video Editing Labs
- Process control systems
- Networking Components
- VSAT Communication equipments
- High Frequency Double Conversion True On Line UPS System
- Wide Input Voltage Range, ensures UPS runs on mains voltage even at low input voltage without discharging batteries. Isolation Transformer for total Galvanic Isolation
- High Input power factor: Eliminates corrupting of power line unlike other UPS systems of Low Input power factor.
- Reduces peak currents, increases efficiency and reliability. Extremely rugged and designed for dusty outdoor environment.
- Battery Deep discharge protection, Off-Mode charging and "Advanced Battery Management" program to enhance life of battery.
- Short Circuit Protection, Overload Protection.
| Mains Voltage | 220 / 230 V |
| Input power factor | 0.82 |
| Voltage range | +25% ~ - 40% |
| Frequency Range | 46 to 54 Hz |
| Output Voltage | 220V +/- 1.0% |
| Dynamic Voltage for 0-100% Load change | +/- 2% |
| Frequency Precision (on Inverter) | 0.1% |
| Overload Capacity upto 110 % | For 60 Min. |
| > 110 % | For 10 Min. |
| Inverter Efficiency | 89% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DATEX ELECTRONICS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get UPS & Power Supply from DATEX ELECTRONICS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
1991
GST NO
07AAACD0978M1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAACD0978M1ZD
Gurugram, Haryana
Director
Mr. Pawan Gupta
Address
Plot No. 660, Sector 37, Pace City- II, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details






































