
Ups/inverter
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | UPS System |
| Dominant Color | Black |
| Power Rating | 1000 VA |
| Output Voltage | 230V AC |
| Battery Type | Lead-acid |
| Dimensions | 10x15x20 cm |
| Weight | 5 kg |
| Efficiency | 90% |
| Safety Standards | IEC 62040-1 |
| Usage | Home, office, small business power protection |
| Features | Power backup, Reliable power, Surge protection, Stable voltage, Efficient design |
| Payment Terms | Paypal, Others, Western Union, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cheque, Cash Advance (CA) |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, IDEAL POWER TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Inverters & Ups Equipment in bulk from IDEAL POWER TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29ABSPU5967H1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29ABSPU5967H1ZJ
Bengaluru, Karnataka
CEO
Mr. Umesh V
Address
# 478, 8 Th Main BEML Layout, Basaveshwara Nagar, Near SBM Bank, Bengaluru, Karnataka, 560079, India
home inverter in Bengaluru
Report incorrect details




































