
Ups Battery By A-square Enterprises
Price: 2000.00 INR / Piece
(2000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
30
In Stock
-30+
Product Specifications
| Color | black |
| Capacity | 12V |
| Type | Lead Acid |
| Application | UPS Systems |
| Weight | 10kg |
| Dimensions | 15x10x8 cm |
| Warranty | 2 years |
| Recharge time | 6 hours |
| Discharge time | 8 hours |
| Nominal battery voltage | 24V |
| Output wave form | Pure Sine Wave |
| No load output voltage | 220V ± 7V AC |
| Output frequency | 50Hz ± 1Hz |
| Total harmonics distortion | less than 5% |
| Battery low pre alarm | 10.8V ± 0.2V / Battery |
| Battery low cut off | 10.5V ± 0.2V / Battery |
| Max charging current hc | 20Amp |
| Max charging current nc | 14Amp |
| Boost charging voltage | 14.4V ± 0.2V / Battery |
| Float charging voltage | 13.7V ± 0.2V / Battery |
| Size | Different Siize |
| Usage | Industrial |
| Rated Voltage | 220-240 Volt (V) |
| Product Type | UPS Battery |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hertz (HZ) |
| Main Domestic Market | All India |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Unit | 30 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 2000.00 |
| Selling Price | 2000.00 |
| Brand Name | A-Square Enterprises |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 30 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
A-Square Enterprises holds a prominent position in the market as a reliable trader and supplier of Off Grid Solar Inverter, Monocrystalline Solar Panel, Crompton Voltage Stabilizer, Battery Charger, Solar UPS, and more. Our product range includes items that are procured from reliable and well-known brands in the industry. We have maintained good relationships with our vendors, which has helped us procure the best at competitive prices. All the sourced items are passed through a series of quality assurance checks to make sure they function properly and efficiently. Only after that are they put out there in the market for supply. Over the years, we have received great appreciation from our clients for the quality of our items. All the items that leaves the premise of our company are known for their long service life and efficiency.
Business Type
Supplier, Trading Company, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AYVPG8096P2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AYVPG8096P2Z3
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr Aman Singh
Address
Plot No - 30, Floor-s No - 111/1, Porwal Park, Satyam Market, Alandi Road, Pune, Maharashtra, 411009, India
ups battery in Pune
Report incorrect details

































