
Ups Battery - Premium Quality Materials, Innovative Technology, Rugged Durability, Hassle-free Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery Type | Lead Acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 12Ah |
| Dimensions | 150 x 65 x 95 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Terminal Type | F2 |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Long Life, High Capacity, Reliable Power, Low Maintenance, Deep Cycle, Fast Charging, Durable Construction |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TRONTEK ELECTRONICS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from TRONTEK ELECTRONICS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AADCT2013J1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADCT2013J1ZM
New Delhi, Delhi
Name
Mr. Hardik Trivedi
Address
No. B-228, Naraina Industrial Area Phase-1, Near Bikaner Wala, New Delhi, Delhi, 110021, India
Report incorrect details





































