
Ups Battery - Premium Grade Material | Reliable Power Supply With Enhanced Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery type | Lead-acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 150Ah |
| Dimensions | 330mm x 170mm x 220mm |
| Weight | 35kg |
| Warranty | 18 months |
| Terminal type | F2 |
| Features | Long life, High performance, Reliable power, Low maintenance, Durable design |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KONGU ENERGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Industrial Batteries from KONGU ENERGIES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2001
GST NO
33BKMPS7173M1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BKMPS7173M1ZD
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. K Periasamy
Address
No:16/6, Appadurai Street, Thiruvalluvar Salai, Teynampet, Chennai, Tamil Nadu, 600018, India
ups battery in Chennai
Report incorrect details









































