
Ups Batteries - High Power Transmission, Long Service Life , Easy Installation , Vibration Resistance , Heat-sealed Lid
Price: 12000 INR / Piece
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Dimensions | 353 x 175 x 224 mm |
| Weight | 31.5 kg |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Chemistry | AGM |
| Terminal | Top post |
| Features | Long life, Easy install, Vibration resist, Heat-sealed lid |
Product Overview
Key Features
With
the help of our diligent technical experts, we have been able to manufacture
and supply a huge assortment of Ups Batteries. Offered batteries are specifically engineered at our advanced manufacturing unit with the aid of modern techniques by
utilizing the best quality components. Ideal to be fitted in various
automobiles vehicles, offered batteries are used for high power transmission to
run properly. Further, our clients can avail these Ups
Batteries in diverse technical specifications at reasonable
price.
Features:
Long service
lifeEasy
installationHaving ability
to resist vibration and bumpsHeat-sealed
lid
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, POWER TECH SOLUTION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Industrial Batteries from POWER TECH SOLUTION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2009
Certification
ISO 9001 : 2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Noorul Haque
Address
Plot No. F-109, Iiird Floor, (R), Shaheen Bagh, Abul Fazal Enclave- II, Jamia Nagar, New Delhi, Delhi, 110025, India
Report incorrect details









































