
Solar Power Panel - High Quality Raw Material, Various Specifications | Defect-free Quality Assurance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650 x 992 mm |
| Weight | 20kg |
| Efficiency | 18% |
| Warranty | 25 years |
| Certifications | IEC 61215 |
| Usage | Residential and commercial applications, powering homes and businesses with clean solar energy |
| Features | Renewable energy, Clean power, Sustainable solution, Cost effective, High efficiency, Long lifespan |
| Payment Terms | Paypal, Western Union, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Middle East, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kavya Technologies has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Kavya Technologies at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2007
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Amit L. Pandya
Address
B-5, Nirmal Complex, Opposite Doctor House, Ambawadi, Ahmedabad, Gujarat, 380009, India
solar cell panel in Ahmedabad
Report incorrect details






































