
Solar Power Panel - Premium Monocrystalline | High Efficiency, Robust Design, Customizable Power Outputs
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Weight | 20kg |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC61215 |
| Usage | Residential and commercial rooftop solar power generation |
| Features | Clean energy, Sustainable power, High efficiency, Low maintenance, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Tradents has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Tradents at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Akshay Suresh
Address
No;12/23A G1, Leela Apartment, Athi Keasava Merumal Kovil Street, West Mambalam, Chennai, Tamil Nadu, 600033, India
solar power panel in Chennai
Report incorrect details








































