
Rooftop Solar Power Panel - High Efficiency, Independent Energy Source For 5 Kw+ Loads, Site Analysis & Community Engagement
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300-400W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Voltage | 36V |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Weight | 20kg |
| Warranty | 25 years |
| Efficiency | 19-21% |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Rooftop solar power generation for commercial and industrial use, exceeding 5kW connecting load. |
| Features | Clean energy, Renewable source, Cost savings, Eco-friendly, High efficiency |
Product Overview
Key Features
Our expertise lies in providing roof top PV systems that offer an independent power source to commercial and industrial consumers those are having more than 5 KW connecting load which gives more both economical and environmental advantages.
Having garnered sizeable experience in designing and executing rooftop projects of various scales, we offer efficient and cost effective rooftop solutions including designing, engineering, procuring, installation, commissioning, operation and maintenance. Levying thrust on quality, optimum performance, reliability and safety, we have emerged as one of the most preferred providers.
Professional grade planning and execution
Site Analysis
Expert meteorological and environmental teams determine if a site is suitable for a renewable energy project.
Community Engagement
Local development teams engage with the community, meeting with neighbors, local leaders and others to understand local needs and address any questions.
Permitting and Interconnection
Developers work with local, state and federal authorities to secure all necessary permits.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Qorx Energy has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Qorx Energy at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Bhavesh Goswami
Address
Plot No. - 708, Sakar - V, Behind Nataraj Cinema, Ashram Road, Ahmedabad, Gujarat, 380009, India
Report incorrect details









































