
Solar Power Pack - Stand Alone Type, Trouble Free And Long Lasting , Negligible Maintenance With Highly Efficient Inverter And Charger Regulator
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 50-100W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | Variable |
| Weight | 10-20kg |
| Material | Silicon,Aluminum |
| Usage | Off-grid power supply for remote locations, backup power |
| Certification | IEC 61215 |
| Features | Standalone type, Long lasting, Cost effective, No fuel cost, Highly efficient, Negligible maintenance |
Product Overview
Key Features
* Stand alone type.
* Trouble free, long lasting, cost effective
* No recurring fuel cost.
* Highly efficient inverter and charger regulator.
* Negligible maintenance.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SEEMA SOLAR SYSTEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from SEEMA SOLAR SYSTEM at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
14
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Certification
ISO 9001:2008 CERTIFIED COMPANY)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Himatnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Gajendra Singh Rajpurohit
Address
34, Ratnadeep Plaza, Nr. Sahkari Jin Char Rasta, Himatnagar, Gujarat, 383001, India
solar power pack in Himatnagar
Report incorrect details









































