
Solar Power Pack By Malwa Led Light
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | 0.5 to 100 kW |
| Input | Solar Panel |
| Output Voltage | 230V/415V |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Panel Life | 25 Years |
| Battery Life | 5-7 Years |
| Warranty | 2 Years |
| Usage | Homes, farms, industries |
| Features | Clean energy, Cost savings, Reliable power, Sustainable, Efficient |
Product Overview
Key Features
Parameters:
VALUE (Details )
Model No.: 0.5 to 100 K W
INPUT: SOLAR PANEL + GRID
INVERTOR
MALWA - HIGH BRID SINE WAVE
OUT PUT: 1 Ph. 230V & 3Ph. 415 V
OUTPUT Hz: 50 Hz
PANLE LIFE: 25 Years
Battery Life: 5 to 7 Year
Warrantee: 2 years
Product Application:
Industry, Patrol Pump, Farm House, Home
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MALWA LED LIGHT has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from MALWA LED LIGHT at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Delivery Point (DP)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pithampur, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Vakil Sahikh
Address
Sector 1, Dhar, Opposites Essar petrol pump, Near Gail Sector-1, Pithampur, Madhya Pradesh, 454775, India
solar power pack in Pithampur
Report incorrect details
































