
Solar Power Pack By Trom Solar Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Photovoltaic |
| Battery Type | Lead-acid |
| Inverter Capacity | 1-5 kW |
| Voltage | 12/24V DC |
| Output Voltage | 230V AC |
| Efficiency | 90% |
| Usage | Powers home appliances like CFLs, fans, TVs. |
| Protection Class | IP65 |
| Warranty | 1 year |
| Features | Solar charging, Hybrid system, Mains backup, Domestic power |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Trom Solar Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Trom Solar Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gandhinagar, Gujarat
Managing Director
Mr. Jignesh
Address
B-53/A, G.I.D.C, Electronics Estate, Sector - 25, Gandhinagar, Gujarat, 382024, India
solar power pack in Gandhinagar
Report incorrect details









































