
Spandan Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Black |
| Power Output | 300W |
| Cell Type | Mono-crystalline |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Open Circuit Voltage | 38V |
| Short Circuit Current | 8.5A |
| Operating Temperature | 50°C |
| Weight | 18kg |
| Warranty | 10 Years |
| Certification | IEC |
| Usage | Residential and commercial solar power generation |
| Features | Solar Power, Clean Energy, Cost Effective, Renewable Source, Sustainable Choice |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Spandan Solar Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Spandan Solar Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAYCS9079E1ZL
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAYCS9079E1ZL
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Jagdish Songar
Address
Plot No, 7, Aaradhana Soc., Nr. Ashapura Temple, Jivraj Park, Vejalpur Road Ahmedabad, Gujarat, 380015, India
Report incorrect details


































