
Rooftop Solar Panels - High-grade Materials, Accurate Dimensions - Robust Build, Flawless Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650 x 992 mm |
| Cell Efficiency | 17% |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Residential and commercial electricity distribution |
| Features | High efficiency, Durable design, Easy installation, Reliable power, Eco-friendly, Cost savings, Low maintenance |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As Per Client Requirement |
| Certifications | MNRE Certified |
Product Overview
Key Features
We are a reputed entity in this domain betrothed in offering an extensive range of Rooftop Solar Panels. Our vendors deft team of experts put their enormous efforts to manufacture these panels by making use of the best grade materials. In order to ensure flawlessness, these are tested by the adept quality inspectors, prior to dispatch from our end. Besides, these Rooftop Solar Panels are used for distribution of electricity in residential and commercial places.
Features:
- Accurate in dimensions
- Strong construction
- Perfect finish
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SUNBEAM SOLAR POWER INDIA PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from SUNBEAM SOLAR POWER INDIA PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Marketing Manager
Mr. Amirali Kudsi
Address
Plot No 510, 5th Floor, West Wing, Aurora Towers, M.G. Road, Camp, Pune, Maharashtra, 411001, India
Report incorrect details









































