
Vivaran Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Color | Blue |
| Power Output | 250W |
| Cell Efficiency | 18% |
| Dimensions | 1650x992mm |
| Weight | 20kg |
| Warranty | 10 years |
| Usage | Residential rooftop power generation |
| Features | Low maintenance, Long-term use, Easy install, Eco-friendly, Energy efficient |
Product Overview
Key Features
Features:
Low maintenance
Long-term functionality
Easy to install
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vivaran Solar Security Systems Pvt Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Vivaran Solar Security Systems Pvt Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Managing Director
Mr. Srikanth Reddy Surasani
Address
1-90/5, Vinayak Nagar, Jubilee hills, Hyderabad, Telangana, 500033, India
Report incorrect details







































