
Maxxsun Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Dark Blue |
| Power Output | 300W |
| Dimensions | 1650x992mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Efficiency | 18% |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Grid-tied residential, commercial, or industrial solar power generation in Hyderabad, Telangana, India |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Certification | IEC 61215 |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Easy handling, Cost effective, Peak power, Reliable system |
Product Overview
Key Features
Features:
Easy to use
Excellent compatibility
Sturdy design
Reasonable cost
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Maxxsun Solar Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Maxxsun Solar Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Managing Director
Mr. I Kantabharanam
Address
H. No. 9-126, Hmt Nagar, Main Road Side, Nacharam, Ranga Reddy, Hyderabad, Telangana, 500076, India
Report incorrect details


































