
Solar Panels - Advanced Energy-saving Technology | Long-lasting Durability, Competitive Pricing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 100W-300W |
| Voltage | 12V-24V |
| Dimensions | 1000x500mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Frame Material | Aluminum |
| Weight | 10-20kg |
| Usage | Residential power generation |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Warranty | 25 years |
| Features | Clean energy, Long life, Cost effective, Sustainable, High efficiency |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Solaire Energy Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Solaire Energy Systems at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Ajit V. Mehta
Address
Unit No.424, B Wing, Orn Royal Plam, Near Unit 26, Rns Colony, Goregoan East, Mumbai, Maharashtra, 400065, India
Report incorrect details





































