
Solar Panels - High Grade Material | Excellent Quality, Widely Appreciated, Highly Durable
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 250W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | 1000x500mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Efficiency | 18% |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Residential and commercial applications for electricity generation, reducing carbon footprint and operating costs. |
| Material | Silicon |
| Features | Clean energy, Sustainable power, Reduced costs, Eco-friendly, High efficiency |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAMEER ELECTRONICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from SAMEER ELECTRONICS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. M. L. Seth
Address
Shop No. 32, Serial No. 30, Diwan Hall Road, Lajpat Rai Market, Delhi, Delhi, 110006, India
Report incorrect details


































