
Bp Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Crystalline Silicon |
| Power Output | 300-400W |
| Cell Efficiency | 18-20% |
| Open Circuit Voltage | 37V |
| Short Circuit Current | 9A |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Weight | 20-25kg |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Usage | Residential & Commercial applications |
| Warranty | 25 years |
| Features | High efficiency, Durable design, Reliable power, Clean energy, Cost effective, Easy install |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BP Contracts Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from BP Contracts Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider
GST NO
07AAGCB1889D1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAGCB1889D1ZO
New Delhi, Delhi
Director
Mr. B Pradhan
Address
Plot No 189, Shahpur Jat, Panchsheel Park, Near MCD Senior Secondary School, New Delhi, Delhi, 110049, India
Report incorrect details
































