
Rakss Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Color | Blue |
| Power Output | 250W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Voltage | 36V |
| Warranty | 10 years |
| Usage | Residential rooftop power generation |
| Features | Solar Power, Energy Savings, Renewable Energy, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rakss Power Controls has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Rakss Power Controls at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Tirupur, Tamil Nadu
Proprietor
Ms. M R Radha Krishnan
Address
College Road No.-55, Poonthottam, Anaipanbalayam, Tirupur, Tamil Nadu, 641063, India
Report incorrect details



























