
Solar Powered Led Light - 51 White Leds, 3w Power Output | Solar Panel Voltage > 6.5v, 4000mah Rechargeable Battery, Versatile Indoor/outdoor Use
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Solar Panel Voltage | >6.5V |
| Solar Panel Current | 380mA |
| LED Quantity | 51pcs |
| LED Power | 3W |
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Light Color | White |
| Usage | Outdoor/indoor illumination; emergency power outages |
| Features | Solar powered, Rechargeable light, Portable, Easy use, Emergency lighting |
Product Overview
Key Features
YG-D1450 solar powered light consists of a solar panel and rechargeable light. As long as the solar panels placed in sunny outdoor, lights will be illuminated at night, therefore, this solar powered light is most suitable for families in areas where there is no electricity or where there are frequent power failures. Lights can be hung on the indoor walls, or mobile hand-held, easy to use.
2. Technical parameters
(1). solar panel: the output voltage> 6.5V, maximum output current 380mA.
(2). light: 51pcs white LED, rated power 3W; built-in battery 4000 mAH.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Global Solar Energy Technology Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Global Solar Energy Technology Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer
Establishment
1998
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Mr. Sunny Zhao
Address
LongCheng Street, Longgang Town, Shenzhen, Guangdong, 518172, China
Report incorrect details

































